Avainsanat

, , , , , , , ,

Kirjan kuvassa älykäs suunnittelija suunnittelemassa.

*

Isot miehet kuten insinööritkin, ovat viime aikoina kirjoitelleet yleisönosastoihin älykkäästä suunnittelijasta. Että maailma ei olekaan syntynyt sotkan munasta vaan älykkään suunnittelijan päästä. Epäilenpä.

Aamulla, kun aukaisin ikkunaa ja yritin kammeta sitä liikkumattomaksi paikoilleen, minulta meni lopullisesti usko älykkääseen suunnittelijaan. Ei näillä vehkeillä ikkuna auki pysy, mietin. Että muka sitten koko maailma! Epäilen.

Reikä ja siihen tappi. Käytännössä kyllä, todellisuudessa mahdottomuus. On toki kaikenlaisen älykkään suunnittelun laitetta ikkunan aukipitämiseen, mutta kaikki yhtä surkeita.  Kaikki älykkään suunnittelijan pääkopassa syntyneitä. Että muka koko maailma!

Älykäs suunnittelu pitäisikin kieltää, ainakin kouluissa. Ei ainakaan saisi sotkea sitä kaikenlaiseen uuden syntymiseen ja luomiseen, elävään elämään, kissoihin, koiriin, soluihin, tieteeseen, taiteeseen ja ihmiseen. Sen sijaan mustia aukkoja naisihminenkin soisi tutkittavan tarmokkaasti, vähemmälläkin älyllä.

Älykäs suunnittelija on pilannut monta muutakin asiaa. Väittää esimerkiksi että mitään ei voi syntyä tyhjästä, aina tarvitaan älykäs suunnittelija. Jokainen nainen tietää, että tyhjästä sitä vasta syntyykin: syntyy pölyä sängyn alle, hampaisiin reikiä, sotia, hurmosliikkeitä, mainetta ja kunniaa, rajariitoja, television hupiohjelmia…. voi, voi, olisihan tätä! Älykäs suunnittelija voisi kääntää katseensa oman päänsä sisään.

Me naiset, jotka emme missään tapauksessa ole koskaan sopineet älykkäiksi suunnittelijoiksi, tiedämme myös sen, että sattumalla on  paljon enemmän tekemistä onnistuneen lopputuloksen kanssa kuin älykkäällä suunnittelulla. Vain älykäs suunnittelija voi olla niin tyhmä, että hänen jo suunnittelun alussa pitäisi tietää lopputulos.

Sattumaltahan sitä törmää mitä ihmeellisimpiin asioihin kuten aviomieheensä, sellaiseen joka kodin älykkääseen suunnittelijaan! Niinpä älykkäästä suunnittelijasta alkaa vuosien mittaan monikin saada tarpeekseen jo kotona. Että muka koko maailma!

Me naiset luotamme elämän performanssiin: tyhjästäkin on hyvä nyhjäistä, ties mitä saa käteensä!